Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Lezzet; Sakatat

 In Genel

Geniş çeşitliliğe sahip sakatat dünyası bizlere unutulmaz lezzetler sunuyor. Ne yazık ki bu lezzetler günümüzde unutulmaya yüz tutuyor.

 

Gelenekler Unutuluyor

Hızlı değişen toplumlarda geleneklerin unutulması neredeyse kaçınılmazdır. Sakatat lezzeti de bu değişimden etkilenmiştir. Eskiden evlerde yapılan işkembe çorbaları, ciğerler, beyin salataları artık neredeyse hiç pişmemekte. Neyse ki son yıllarda geleneklerimize sahip çıkmaya tekrardan başladık. Şahane Restaurant’ta yaşattığımız bu gelenek gastronomi dünyasının da ilgisini çekmeye başlıyor.

Gelenekleri Sürdürüyoruz

Değişen yaşam koşulları nedeni ile mutfakta daha az zaman geçirmeye başladık. Çalışma hayatının acımasızlığı, sürekli bir koşturmaca içinde olmamız bize istemeden de olsa geleneksel lezzetlerimizi unutturmakta ve sakatat lezzeti bu durumdan oldukça etkilenmekte. Şahane Restaurant olarak menülerimize eklediğimiz geleneksel sakatat lezzetleri ile gelenekleri sürdürmeye devam ediyoruz.

 

Kutlama Yemeklerinde Kullanılıyor

Gastronomik anlamda sakatat büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kasları dışında kalan, organ ve diğer yenilebilir uzuvları olarak nitelendirilebilir. Sakatat kelimesinin kökeni Arapçadır. Sakatat Türkler ve bu coğrafyada yaşayan diğer halklar tarafından her zaman tercih edilen bir yiyecek olmuştur. Tarihte kimi zaman dini ritüellerde kimi zaman da kutlama yemeklerinde kullanılmıştır sakatat.

Sakatat Sayesinde İlk Peynir Bulundu

Afiyet ile yediğimiz, yüzlerce çeşidi olan peynir de sakatat kullanımına çok şey borçludur. İlk peynirin bulunuşu, Orta Asya göçebe Türkleri tarafından, hayvanın derisi ya da işkembesine koyularak saklanan süt sonucu keşfedilmiştir. Süt hayvanın derisinde ya da işkembesinde beklerken, enzimle ile birlikte mayalanmış ve sonucunda ortaya peynir çıkmıştır.

En Fakirinden En Zenginine

Sakatat geçmişten günümüze insanların hayatlarında sürekli yer edinmiştir. Tarihe baktığımız zaman en fakirin masasından tutun da en zenginin sofrasına kadar sıklıkla karşılaşılmaktadır sakatat ile. Üstelik bol çeşitli; beyin, yanak, dil, ciğer, uykuluk, yürek, işkembe, bağırsak, kelle, paça örneklerden sadece birkaçı. Geniş çeşitliliğe sahip sakatat dünyası bizlere unutulmaz lezzetler sunuyor.

 

 Derin Bir Anlama Sahip

Birçok çeşidi olan sakatat bizlere farklı tariflerin kapılarını aralıyor. Bumbar dolması, işkembe çorbası, paça çorbası, füme dil, beyin salatası, kokoreç gibi birçok lezzeti mutfaklarımıza kazandırmıştır. Sakatat; sadece sakatatların satıldığı bir meslek kolu oluşturmuş, seyyar aşçılar tarafından sokakta satılmış, halkı doyurmuştur. Tüm bu faktörler birleşince sakatatın bizler için anlamı derinleşiyor.

 

Şahane Restaurant olarak sizleri geleneksel lezzetlerimizden biri olan sakatatın her türlü ürünüyle tanıştırmaya gayret ediyoruz. Gelenekleri yaşatmak birçok farklı yoldan gerçekleşir ve bu işin mutfağında biz varız!

Recommended Posts

Yorum Yap

Bize Ulaşın

Günün her saati bu formdan bize yazabilirsiniz.

Okuyamıyor musunuz? Değiştirin. captcha txt

ARAMAK İÇİN YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN