Prof. Dr. Canan Karatay:Sakatat Yersen Botoksa İhtiyacın Kalmaz

 In Genel

Adana’da düzenlenen 11’inci Çukurova Kitap Fuarı’na gelen Prof. Dr. Karatay, “Yaşam Boyu Sağlık” konulu söyleşide konuştu.

Sağlıklı beslenmenin ipuçlarını veren Karatay, yağlı kuzu etinin istenilen miktarda tüketilebileceğini anlattı.

Kelle paça çorbası yemenin de oldukça faydalı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karatay şöyle konuştu:

“Kelle paçayı bol bol yiyeceğiz. En doğal, en dengeli besin. Senelerce ‘kolesterol yükseltiyor’ diye yasaklandı. Ondan sonra da hastalıklar arttı. Bunlar vücudun ihtiyacı olan doğal protein, en doğal. Kollojen. Gidiyorlar botoks yaptırıyorlar. Kelle paça ye ihtiyacın kalmaz.”

Sakatat Tüketmenin Sağlığa Faydaları

Sakatat etlerini yemenin bazı yararları vardır.

 Mükemmel demir kaynağıdır: Sakatatlar, oldukça yararlı olan demir içermesi sebebiyle,  vücudun demir eksikliğini karşılayarak kişinin halsiz kalmamasını, tırnak ve saçlarının güçlenmesini sağlar.

Daha uzun süre tok tutar: Birçok çalışma, yüksek proteinli diyetlerin iştahı azaltabileceğini ve tokluk duygularını arttırdığını göstermiştir. Ayrıca, metabolik hızınızı arttırarak kilo kaybını teşvik eder.

Kas kütlesinin korunmasına yardımcı olabilir: Sakatat etleri, kas kütlesinin inşası ve tutulması için önemli olan yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır. Büyük miktarda kolin kaynağıdır: Sakatat etleri, pek çok insanın yeterince alamadığı beyin, kas ve karaciğer sağlığı için gerekli besin maddesi olan kolinin en iyi kaynakları arasındadır.

Daha ucuz kesimler ve atıkların azaltılması: Sakatat etleri popüler bir et kesimi değildir, bu nedenle ucuz fiyata alabilirsiniz. Hayvanın bu kısımlarını yemek atıklarını da azaltır.

 

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Bize Ulaşın

Günün her saati bu formdan bize yazabilirsiniz.

Okuyamıyor musunuz? Değiştirin. captcha txt

ARAMAK İÇİN YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN