Osmanlı Mutfağından Dünyaya Yayılan Lezzet; İşkembe

 In Genel

İşkembe Çorbası Osmanlı mutfağından çıkmış ve Romanya, Bulgaristan, Makedonya gibi balkan ülkelerine de yayılmıştır. Lezzetine herkesin alışık olmadığı, tadını bilenin de hayranı olduğu bol lezzetli çokça sağlıklı bir gıdadır işkembe.

 

Hem Sağlık Hem lezzet

Sığır işkembesi çiğnenebilir bir yapıya sahiptir, ancak çorbalarda enfes bir yemeğe dönüşür. İşkembe, sağlığınız için vücudunuza proteinlerin ve vitaminlerin yanı sıra mineral kaynağı olarak da hizmet eder. Ancak işkembe ve diğer sakatatları içeriğindeki kolestrol oranından ötürü dozunda tüketmek gerekir.

 

Temel Besin Öğeleri

İşkembe, yediğiniz yiyeceklerin kalori oranlarına dikkat ediyorsanız düşük kalorisi ile rahatlıkla yiyebileceğiniz bir yemek. İşkembe çorbasının her porsiyonu, vücudunuzun hormon, enzim ve yeni doku üretmesi için ihtiyaç duyduğu bir amino asit kaynağı olan 10 gram protein sağlar.

 

Hücre Hasarlarına Karşı Savaşır

Öğünlerinize işkembe dahil etmek daha fazla selenyum tüketmenize yardımcı olur. Hücreleriniz enzim aktivitesini kontrol etmek için selenyum kullanır ve selenyum açısından zengin olan işkembe aynı zamanda tiroit bezi fonksiyonunu desteklerken yaşlanma ve hastalık ile ilişkili hücre hasarlarına karşı savaşır.

 

Yararlı Mineraller

İşkembe kan pıhtısı oluşumu ve bağışıklık işlevi için önemli bir mineral olan çinko bulundurmaktadır. Selenyum gibi çinko da tiroit fonksiyonunu arttırır. Bir porsiyon işkembe çorbasında 1.45 mg çinko bulunur ve bu değer erkek ve kadınlar için günlük çinko alımının yüzde 18’ini karşılar.

B-12 Zengini

İşkembe önemli bir B-12 vitamini veya kobalamin kaynağı olarak hizmet eder. B-12 vitamini, diğer B vitaminleri ile birlikte vücudunuzun potansiyel olarak toksik bir amino asit olan homosisteini işlemesine yardımcı olur. Kan dolaşımınızda momosistein birikimi kalp hastalığı için bir risk faktörü oluşturur ve B vitaminleri bu riski düşürürler.

 

Recommended Posts

Yorum Yap

Bize Ulaşın

Günün her saati bu formdan bize yazabilirsiniz.

Okuyamıyor musunuz? Değiştirin. captcha txt

ARAMAK İÇİN YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN