Kokoreç ile Güzelleşen Hayatlar

 In Genel

Birçoğumuzun kokoreç ile olan hikayesi bir gece yarısı, sokak köşesinde bir seyyar kokoreççi ile başlamıştır. Hiç aklınızda yokken o ilk tadını aldığınız andan sonra aklınıza düşmeye başlayan bir lezzettir kokoreç.

 

Sokaklara Düşürebilir

Kokoreci seven var sevmeyen var ama genellikle sevmeyenler daha önce hiç kokoreç denememiş kişilerdir. Sakatat dünyasından gelen olağan üstü bir lezzet olan kokoreç, üzerine eklenen baharatlar, yanında tüketilen turşu ve turşu suyu ile bir gece yarısı canınız çektiğinde sizi sokaklara düşürebilir. Hayalinizdeki kokoreci yiyip eve karnınız tok döndüğünüzde ise yaşadığınız mutluluk hissi paha biçilemezdir.

 

Kokoreç Nedir?

Ülkemizde ve balkanlarda koyunun ince bağırsağı ve bumbar ile yapılan, bir şiş etrafına sarılıp köz üzerinde çevrilerek ağır ağır pişen, lezzeti dillere destan bir çeşit şahane yemektir. Kokoreç tarihte tam olarak ne zaman ortaya çıktığı bilinmeyen gizemli bir lezzet olarak günümüze gelmiştir. İlk kimler tarafından yapıldığı bilinmese de 1960’lı yıllarda komşumuz Yunanistan tarafından kullanılmakta olduğu bilinmektedir.

Mutluluk Kaynağı

Hepimiz kokoreç yedikten sonra içimizin bir mutlulukla dolduğunu fark etmişsinizdir. Bunun sebebi kuzu bağırsağında bulunan serotonin hormonudur. Vücuda canlılık, zindelik ve enerji veren serotonin kokoreçte de bulunur. Henüz hazırlanışını beklerken bile sıcak köz üzerinde dönen dışı nar gibi kızarmış kokoreç bizi heyecanlandırırken, yedikten sonra gelen mutluluk harika bir duygu.

 

Kokoreç’in Hazırlanışı

Kokoreç yapımında çeşitli hayvanların bağırsakları kullanılabiliyor. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara ait olanları kullanılırken lezzet açısından en çok tercih edilen süt kuzusundan elde edilen bağırsaktır. Kokoreç yapımında en önemli nokta hijyendir ve güvenilir restaurantlarda gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. Kokorecin iç kısmı bumbardan, dış kısmı ince bağırsaktan yapılır. Uzunca bir şişe önce bumbarlar geçirilir. Ardından bumbarların etrafına ince bağırsak sarılır.

 

Ağır Ağır Pişen Lezzet

Şişler genellikle kokoreç için özel hazırlanmış mangallarda yatay bir şekilde asılı dururlar. Köz ateşin üzerinde ağır ağır dönen kokoreçler içlerindeki yağı kaybetmeden adım adım harika bir lezzete dönüşme yolunda ilerler. Dışları nar gibi kızarmış kokoreçler servise hazırlanırken, şişten daire şeklinde bir kesit alınır, üzerine bol baharat eklenerek iki bıçak yardımıyla doğranarak ekmek arasında servis edilir.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Bize Ulaşın

Günün her saati bu formdan bize yazabilirsiniz.

Okuyamıyor musunuz? Değiştirin. captcha txt

ARAMAK İÇİN YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN