KALOJEN ZENGİNİ KELLE PAÇA ÇORBA

 In Genel

Kelle paça lezzet ve sağlık açısından zengin, adından da anlaşılacağı üzere küçükbaş hayvanların baş ve ayak kısımlarının işlenmesi ile yapılan bir çorbadır. Doktorlar kelle paça tüketmenin yararlı olduğunu açıklamıştır.

Protein, kolestrol ve kolajen açısından zengin olan kelle paça çorbası sofralarımızda önemli bir besin öğesi olarak yer almalıdır. Önemli bir nokta ise kelle paça çorbasında bulunan kolajen kanser ile savaşta tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Eğer sağlıklı bir yaşam sürmek istiyor ve sağlığınıza dikkat ediyorsanız fırsat buldukça kelle paça içmeniz öneriliyor.

 

Kelle Paça Çorbasının Faydaları

Kelle paça çorbası kalori ve yağ oranı oldukça yüksek bir gıdadır. Bünyesinde bulunan kolesterol bakımından zengin olan kelle paça çorbası çocukların gelişim döneminde oldukça faydalıdır. Kanser hastalarının tedavi süreçlerinde olumlu sonuç alabilmeleri ve kanserli hücreleri yok etmeleri için kolajen adı ve verilen, kelle paça çorbasında bolca bulunan, maddeyi almaları zorunludur.

Tedavi Sürecinde Kelle Paça’nın Önemi

Kemoterapi döneminde ilaçlar vücuttaki kalojen düzeyini düşürmek gibi bir etkiye sahiptir. Tedavi sürecinde kelle paça çorbası tüketerek bu düşen kalojen düzeyini artırabilirler. Kalojen maddesi ise sadece kemik suyunda, paçada ve tavuğun suyunda bulunan bir maddedir. Bu sebeple kelle paça çorbası tedavi edici niteliğe sahiptir.

 

Kırık ve Çatlaklar

Halk arasında kırık ve çatlak durumlarında kelle paça çorbası tüketmenin tedavi ettiğine inanılmaktadır. Bununla ilgili henüz bilimsel bir araştırma yapılmamıştır ve kelle paça çorbasının kırık ve çatlaklarda tedavi edici etkisinin olduğu kanıtlanmamıştır. Özellikle kırık ve çatlak gibi durumlarda hastanın hareketi kısıtlıysa, yeterince hareket edemiyorsa kelle paça gibi yüksek kalorili bir çorba tüketmek kilo alımına sebep olabilir.

Kelle paça çorbası yüksek kalorili bir gıda olduğundan kilo almak isteyenlere de tavsiye edilir. Sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız vücudun ihtiyaç duyduğu kalori ve besinleri kelle paça çorbasından elde edebilirsiniz.

Recommended Posts

Yorum Yap

Bize Ulaşın

Günün her saati bu formdan bize yazabilirsiniz.

Okuyamıyor musunuz? Değiştirin. captcha txt

ARAMAK İÇİN YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN