KAHVALTI YAPMANIN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

 In Genel

Günün en önemli öğünü olarak bilinen kahvaltı son yıllarda gerek iş temposu gerek zaman yetersizliği ile ilk atlanan öğün olmaya başlandı.Oysaki kahvaltı yapmanın sağlık açısından birçok faydası bulunmakta.

Kahvaltı yapmanın hem yetişkinler için hem de çocuklar için önemi büyüktür. Amerika Diyetetik Birliği’ne göre kahvaltı yapan çocuklar sınıfta daha iyi performans sergiliyorlar, daha iyi konsantrasyona, problem çözme yeteneğine ve göz-el koordinasyonuna sahip oluyorlar.
İşte besin değerleri açısından zengin bir kahvaltının sağlık açısından faydalar…

 


1. Kilo Kontrolü Sağlar
Birçok araştırma kahvaltı yapanların daha az kilolu olduklarını gösteriyor. “TheAmericanJournal of Epidemiology” dergisinde yayımlanan bir 2003 yılı araştırmasına göre kahvaltıyı atlayanlar arasında obezite 3.5 kat daha fazla görülüyor.

2. Kan Şekeri Düzeyini Düzenler
2003’te Amerika Kalp Birliği yıllık konferasında sunulan bir araştırmaya göre, kahvaltı yapanlarda obezite riskinin düşmesinin yanısıra, daha iyi kan şekeri düzeyi görülüyor.
Araştırmayı yürüten Harvard Tıp Fakültesi’nden Dr. Mark Pereira şöyle söylüyor: “Araştırmalarımız gerçekten de kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu gösteriyor. Görünen o ki, kahvaltı şeker hastalığının ve kardiyovasküler hastalıkların azaltılmasında önemli bir rol oynayabilir.”

3. Kendinizi Enerjik Hissetmenizi Sağlar
“The International Journal of FoodSciencesandNutrition” dergisinde yayımlanan bir 1999 yılı araştırmasına göre lif ve karbonhidratlar açısından zengin bir kahvaltı yapmak gün içinde daha az yorgun hissetmenizi sağlıyor. Beyniniz ve kaslarınız iyi çalışmak için glikoza ihtiyaç duyuyor. Bu sağlanamadığında yorgunluğun baş göstermesi kaçınılmaz oluyor. Kahvaltı ile bu sorun ortadan kalkıyor.


4. Kolesterol Düzeyini Düzenler
“TheAmericanJournal of ClinicalNutrition” dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre kahvaltıyı atlayanlar daha yüksek kötü kolesterol düzeyine ve insülin direncine sahip oluyorlar.
Araştırma ayrıca kahvaltısını yapanların yapmayanlara göre ortalama 100 kalori daha az tükettiğini gösteriyor.

5. Hafızayı Güçlendirir
Kahvaltıda yüksek enerji veren yiyeceklerle beslenmek kısa dönem hafızasını iyileştiriyor. “Journal of AdolescentHealth” dergisinde yayımlanan bu araştırmaya göre, çok yüksek kalorili kahvaltı yapmak ise konsantrasyonu azaltıyor. Bu yüzden araştırmacılar dengeli bir kahvaltı noktasında vurgu yapıyorlar.

6. Vitamin ve Mineral Almanızı Sağlar
“NutritionResearchandPractice” dergisinde yapılan bir araştırmaya göre nadiren kahvaltısını yapanlar daha az vitamin ve mineral, daha fazla yağ tüketiyorlar. İyi bir kahvaltı sayesinde daha fazla protein, kalsiyum, potasyum, A vitamini ve lif almanız mümkün.
Kahvaltıyı günlük rutininize dâhil ettiğinizde bu faydalardan yararlanabileceksiniz. Çok daha enerjik ve sağlıklı hissedeceksiniz. Bu yüzden kahvaltıyı atlamayın. Kahvaltıyı atlayarak, daha az kalori alacağınız yanılgısına düşmeyin.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Bize Ulaşın

Günün her saati bu formdan bize yazabilirsiniz.

Okuyamıyor musunuz? Değiştirin. captcha txt

ARAMAK İÇİN YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN