Harika Bir Sakatat; Karaciğer

 In Genel

Hayvanların bazı kısımlarına çoğu insan dokunmaya çekinir. Bu kısımlar oldukça lezzetli ve besleyici olan sakatat olarak adlandırdığımız organlardır. Besleyicilik bakımından birçok etten daha fazla besin sunmaktadır sakatatlar.

 

Birçok Yemekten Daha Lezzetli

Etrafınızda her zaman yediğiniz, kolayca bulabildiğiniz yemekler olabilir ama sakatatlar ile yapılan en basit yemekte bulunan lezzet bile her zaman yediğiniz yemeklerden daha mükemmel olabilir. Bununla birlikte, sakatatlarda lezzetin yanında daha çok şey var. Ciğer dürümü yanında soğan salatasıyla beraber yerken aynı anda bunun sağlığınız için oldukça yararlı olduğunu bilmenin verdiği his tarifsizdir.

Fırınlanarak, ızgarada, kavrularak, haşlanarak, kızartılarak ya da tavada kızartılarak pişirilmektedir. Daha çok Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaygın olarak pişirilir. Hatta sabah kahvaltısında bile tüketilen besinlerden biridir.

Neden Karaciğer Yemelisiniz

Karaciğer için birçok kişi sakatatların kralı diyebilir. En yoğun A vitamini bulunduran gıda kaynaklarından biridir ve içerdiği demir vücut tarafından kolaylıkla emilebilirdir.

Karaciğeri bizler için bu derece harika yapan şey nedir peki? Oldukça basit, herhangi bir diğer gıdadan daha fazla besin değeri içermesi ve oldukça lezzetli oluşudur. Kısaca karaciğerin neden faydalı olduğunu sizler için listeledik:

  • Doğanın en yoğun A vitamini kaynağıdır.
  • B vitaminleri ve özellikle B12 bakımından zengin olması.
  • Mükemmel bir kaliteli protein kaynağıdır.
  • En iyi folik asit kaynaklarından birisi.
  • Vücut tarafından kolay işlenebilen demir içermesi.
  • Bakır, çinko ve krom gibi elementler.
  • DNA ve RNA için öncü olarak işlev gören pürin ve nitrojen içermesi.
  • Antioksidan etkisi bulunduğu için vücuttan zararlı maddeleri atma gibi önemli bir yararı bulunmaktadır.

 

Lezzetiyle ve faydalarıyla her gün tüketmek isteyebilirsiniz ciğeri. Fakat karaciğer, sadece 116 kaloriye sahip olmasına rağmen A vitamini ve B12 vitamini açısından günlük alınması önerilen değerin iki katından daha fazlasını içeriyor. Ayrıca tavuk ciğerindeki folat ve riboflavin (B2), kişinin her gün ihtiyacı olan ortalama miktarın %100’ünden fazlasını sağlayabiliyor. Bu sebeplerden ötürü haftada bir tüketilmesi tavsiye ediliyor. Ne de olsa her şeyin azı karar çoğu zarar, çok lezzetli olsa bile.

Recommended Posts

Yorum Yap

Bize Ulaşın

Günün her saati bu formdan bize yazabilirsiniz.

Okuyamıyor musunuz? Değiştirin. captcha txt

ARAMAK İÇİN YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN