FAYDALI VE LEZZETLİ KUZU BÖBREK

 In Genel

Kuzu böbrek, dana ciğer, işkembe, beyin, yürek gibi hayvanların iç organlarına verilen isimdir sakatatlar. Bazı kişiler sakatatlara karşı ön yargılı oluyorlar ta ki tadına bakana kadar. Yüksek besin değerine sahip olan sakatatlar arasından bir tanesi var ki lezzeti şahane.

Sakatatlar arasında belki de en lezzetli olanıdır kuzu böbrek. Hala denemeyenleriniz varsa sakatatlarla tanışmak için güzel bir başlangıç olabilir kuzu böbrek.

Küçükbaş hayvanların gerek beslenme alışkanlıkları gerekse biyolojik özelliklerinden ötürü sakatatları daha lezzetli olur. Bu yüzden kuzu böbrek çokça tercih edilir ve yemesi keyif verir. Kuzu böbrek ızgara, tava ve kavurma olarak pişirilerek yanında yeşil salatayla beraber tüketilmesi önerilir.

Yüksek oranda D vitamini içeren kuzu böbrek aynı zamanda vücuttaki tüm hücrelere gerekli olan B12 vitamini de barındırır. Hayvansal kaynaklı besinlerden elde edilebilen B12 vitaminini temin edebilmek için en zevkli yöntemlerden biridir kuzu böbrek. Karaciğere ve kansızlığa son derece faydalı olan kuzu böbrek içerdiği vitaminlerle bedensel ve ruhi yorgunluğa iyi gelir.

Evde kendiniz kuzu böbrek yapmak isterseniz sizin için küçük bir ipucu da verelim. Kasabınızdan aldığınız kuzu böbrekleri yaklaşık bir saat su ve sirke karışımının içinde bekletirseniz lezzetinin daha da arttığını fark edeceksiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Bize Ulaşın

Günün her saati bu formdan bize yazabilirsiniz.

Okuyamıyor musunuz? Değiştirin. captcha txt

ARAMAK İÇİN YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN