Dillere Destan Mumbar Dolması

 In Genel

Mumbar Nedir?

İlk çağlardan beri insanoğlu çeşitli hayvanların etinden, sütünden en temel beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Büyükbaş ve küçükbaş şeklinde sınıflandırılan hayvanların da hemen hemen her bölgesinden bir yemek yapılmaktadır. Mumbar dolması da bu yemekler arasında en beğenilen ve özel lezzetlerden biridir.

 

Mumbar mı bumbar mı?

Bazı yörelerde ‘bumbar’ olarak da bilinmektedir. Genellikle Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde kışları tüketilir. Hayvanların sakatatından yapıldığı için yemeği yapmaktan daha önemli olan şey temizlik aşamasıdır. Yemeğin ne olduğunu anlamak için ‘’mumbar’’ kelimesinin de ne anlama geldiğini bilmekte fayda var. Türk Dil Kurumu’na göre sığır, koyun, keçi ve benzeri hayvanların kalın bağırsağıdır.

 

Mumbar Dolmasının İçindekiler?

Mumbar dolmasının tarifi yöreden yöreye ve ustadan ustaya ufak farklılıklar içerebilmektedir. Bizler size genel olan bir tariften bahsedeceğiz. Bağırsak, sirke, 2 adet patates, 2 adet kuru soğan, 1 demet maydanoz, 2 bardak bulgur, 1 avuç kadar reyhan, kırmızıbiber, pul biber, yenibahar 2 yemek kaşığı biber ve domates salçası, sıvıyağ mumbar dolmasının yapımında yer alan malzemelerdir.

Mumbar Dolması Yapılışı

Yemeği yapmak oldukça zahmetlidir fakat sonuç iştah açıcıdır. İşe öncelikle bağırsakları temizlemekle başlamalıyız. Bağırsakları suda yıkadıktan sonra ince oklavadan bağırsağı geçirerek ilk temizleme aşaması yapılır. Tekrar sudan geçirdikten sonra tabağa alınan bağırsakların sirkeli ve tuzlu su içerisinde dezenfekte olması için bekletilir ardından bağırsağın ucunu kıvırarak akan su altında ters çevrilmesi sağlanır. Bu sayede ters düz yapılır ve bıçakla kazınarak tertemiz bir dolmalık bağırsak elde edilir.

 

Dolmanın iç harcı için;

Patates ve soğanlar küp şeklinde doğranır. Maydanoz, baharatlar, salça, sıvıyağ eklendikten sonra dolmanın ana malzemesi bulgur ve dana kıyma eklenerek yoğurulur bu sayede bütün malzemeler birbirleriyle harmanlanacaktır. Bağırsaklara iç harcı kolaylıkla yerleştirmek için bağırsağın ucundan ters kıvrılarak dış kısmının birazı içe getirilir ve hazırlanan iç harç bağırsak içerisine doldurulur. Tekrar tuzlu suda temizlenerek yıkandıktan sonra tencere içerisine su ve biraz tuz eklenerek yaklaşık 40 dakika kadar pişirilir. Tepsiye alınan mumbar dolmalarının üzerine eritilmiş tereyağı gezdirdikten sonra 15 dakikalığına 250 derecelik fırına verilir. Kızararak güzel bir görünüme sahip olan mumbar dolmaları servise hazır olur.

Benzer Yazılar

Yorum Yap

Bize Ulaşın

Günün her saati bu formdan bize yazabilirsiniz.

Okuyamıyor musunuz? Değiştirin. captcha txt

ARAMAK İÇİN YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN