500 Yıllık Tecrübenin Ürünü Beyran Çorbası

 In Genel

Hastalıklara şifa olan beyran çorbası, içindeki kuzu eti baharatı, sirkesi ve bol sarımsağıyla bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Türk mutfağının en eski lezzetlerinden olan beyran çorbası, Gaziantep mutfağından çıkma, günün her saati içilebildiği gibi kahvaltılarda da tercih edilen dillere destan bir çorbadır.

 

Beyran Nasıl Hazırlanır

Harlı ateşte pişmesinden, içinde bulunan kuzu eti, sirke, baharat ve bol sarımsaktan ötürü ‘’içen hasta olmaz’’ dedirten bir üne sahip beyran çorbası. Kış aylarında ise bu ününden dolayı kahvaltıların da vazgeçilmezi oluyor. Beyran çorbasının hazırlığı bir önceki akşamdan başlar. Akşamdan kısık ateşte az yağlı kuzu kolu pişirilir. Kısık ateşte yavaşça piştiği için et kemikten kolayca ayrılır. Çorbaya kıvam veren pirinç bol suda nişastası çıkana kadar haşlanır. Beyran çorbasında bir diğer önemli unsur ise biberidir. Çorbaya acılığını katan ve rengini veren pul biberler, yalnızca beyran çorbası için özel olarak ilk hasattan yapılır.

Lezzeti Artıran İnce Noktalar

Beyran çorbası diğer çorbaların aksine büyük bir tencerede hazırlanmaz. Her beyran ayrı ayrı taslarda hazırlanır. İlk önce et suyundan alınan bir miktar yağ, biberin yanmaması için tasa konur, ardından üzerine pul biber eklenir. Daha sonra haşlanan pirinç, onun da üzerine kemiğinden ayrılan kuzu eti eklenir. Ezilmiş sarımsak da eklendikten sonra pul biber rengini verene kadar beklenir ve ardından et suyu yavaşça ilave edilir. Et suyu iyice kaynadıktan sonra son olarak karabiber eklenir.

 

İçine konulan her malzemenin doğal olduğu beyran çorbası, bağışıklık sisteminin zayıfladığı kış aylarında, vücut direncini artırıp ilaç gibi etki etki eder. Beyran çorbasını henüz denemediyseniz eğer, sizleri Şahane beyran çorbasını içmeye bekleriz.

Recommended Posts

Yorum Yap

Bize Ulaşın

Günün her saati bu formdan bize yazabilirsiniz.

Okuyamıyor musunuz? Değiştirin. captcha txt

ARAMAK İÇİN YAZIN VE ENTER TUŞUNA BASIN